Аеродром Љубљана: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
}}
{{Airport end frame}}
'''Аеродромот Јоже Пучник''' во [[Љубљана]] ([[IATA]]: LJU, [[ICAO]]: LJLJ, www.lju-airport.si) ([[словенечки јазик|словенечки]]: ''Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana''), исто така познат и како Аеродром Брник, е аеродром кој ја опслужува [[Љубљана]], [[Словенија]]. Аеродромот е лоцирансместен на 19 километри од центарот на Љубљана<ref name="AIP">[http://www.ead.eurocontrol.int/publicuser/protect/pu/main.jsp EAD Basic]</ref> и 11 километри јужно од [[Крањ]]. Аеродромот бил официјално отворен на 24 декември, 1963 година.
 
Аеродромот е именуван по [[Јоже Пучник]], словенечки интелектуалец, дисидент и политичар. Тој е база на [[Adria Airways]] - словенечкиот национален авиопревозник. На 8 декември 2004, аеродромот ја надминал бројката од еден милион патници на годишно ниво за првпат откако е отворен. Во [[2007]], низ аеродромот поминале 1.524.028 патници. Во близина на аеродромот минува автопатот А2/Е61, а исто така од и до аеродромот транзитираат автобуси до Љубљана и Крањ.