Разлика помеѓу преработките на „Фудбал“

Додадени 245 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
== Улога на играчите ==
Секој играч на теренот, во текот на натпреварот е задолжен за исполнување на одредена задача од страна на својот менаџер или тренер. Во фудбалот, обично натпреварувачите се делат на:
[[Податотека:Soccer goalkeeper.jpg|thumb|right|150px|Голман.]]
 
- '''голман''', кој основна цел му е да ја брани својата мрежа од противниците. Голманот може да ја допира топката со раце, но само во својот казнен простор. Истотака, не му е дозволено со раце да ја фаќа топката која му ја вратил својот соиграч.
{{double image|right|Yellow card.svg|55|Red card.svg|55|Играчите се казнети со жолт картон, и исклучени од игра со црвен картон. Овие бои биле прв пат биле претсавени на [[Светско првенство во фудбал 1970|Светското првенство 1970]] и од тогаш се користат.}}
- '''жолт картон''' обично се дава на играчите кои ги прекршиле некои од следните правила на фудбалот:
[[Податотека:Verwarnung im Fussball-RB Salzburg-18-09-2005.jpg|мини|десно|150п|Доделување жолт картон.]]
[[Податотека:La mejor Hinchada de Futbol Argentino.jpg|мини|десно|Во фудбалот, основната цел на навивачите е да го охрабрат својот тим за време на натпреварот.]]
 
неспортско однесување
Анонимен корисник