Увс (покраина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоцирана → Сместена using AWB
с (flag)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоцирана → Сместена using AWB)
}}
 
'''Увс''' ({{lang-mn|Увс}}) е една од 21 [[покраини во Монголија]]. ЛоциранаСместена е во западниот дел на земјата, оддалечена 1336  km од [[Улан Батор]]. Главен град е [[Уналгом]]. Името на покраината доаѓа од езерото [[Увс Нур]].
 
== Административна поделба ==