Трибали: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB
(Создадена страница со: Трибалите се антички племиња чија територија на распостранување е лоцирана во дене...)
 
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB)
Трибалите се антички племиња чија територија на распостранување е лоциранасместена во денешна југоисточна Србија и западна Бугарија. Херодот ги опишува како тракијски племиња кои биле под влијание од Келтите, Скитите и Илирите.
Скудни се податоците за овие племиња, па за нив се знае следново:
Во 424 година пр.н.е. биле нападнати од Ситалк, кралот на Одриското Кралство, кој бил поразен и во судирите го загубил својот живот. Трибалите биле нападнати и од Аутаријатите, илирски племиња, при што биле потиснати и се преселиле поисточно, а точната година на овој напад не се знае.