Региони на Грција: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоцирана → Сместена using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоцирана → Сместена using AWB)
<Td>
# [[Западна Тракија|Тракија]]
# [[Егејска Македонија|Македонија]] <ref>Во [[Егејска Македонија]] постои еден автономен регион, [[Света Гора]] (''Αγίον Όρος'', Агион Орос), [[монаштво|монашка]] држава под грчки [[суверенитет]]. ЛоциранаСместена е на најисточниот од трите големи полустрови кои се истакнуваат во [[Егејско Море|Егејот]] од копното на [[Егејска Македонија]].</ref>,
# [[Тесалија]]
# [[Епир (област)|Епир]]