Разлика помеѓу преработките на „Ентре Риос (покраина)“

с
Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB
с (Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB)
|iso3166_2=E
}}
'''Ентре Риос''' ({{lang-es|Entre Ríos}}) е една од [[покраини во Аргентина|покраина]] на [[Аргентина]], лоциранасместена во регионот [[Месопотамија (Аргентина)|Месопотамија]] во североисточниот дел на земјата. Се граничи со покраините [[Буенос Аирес (покраина)|Буенос Аирес]] (југ), [[Кориентес (покраина)|Кориентес]] (север) и [[Санта Фе (покраина)|Санта Фе]] (запад), и [[Уругвај]] на исток.
 
Главен град е [[Парана (град)|Парана]] (250,000 жители), и лежи на истоимената река [[Парана (река)|Парана]].
Од земјоделието најзастапен е [[ориз]]от (60% од националното производство), [[соја]]та, [[пченица]]та, [[пченка]]та, и [[агруми]] со што е и втор производител и 16% оди во извоз во [[Европа]].
 
Од сточарството има [[говеда]] (4,5 милиони грла) и [[овци]], од кои 60.000 км² се пасишта и фарми.
 
Од вкупното национално производство на јајца, Ентре Риос има удел од 37%. Се произведува и [[мед]] најмногу за извоз.
* [http://www.zonacolon.com Туризам] {{en}}
* [http://www.turismoentrerios.com/ Туризам] {{es}}
 
 
{{Аргентина}}