Разлика помеѓу преработките на „Роберт Опенхајмер“

Средување
(Средување)
Опенхајмер '''Роберт Опенхајмер''' (''Oppenheimer Robert'', [[1904-1967]]), e [[Северна Америка|северноамерикански]] [[Физика|физичар]], професор на [[Универзитет во Калифорнија|Универзитетот во Калифорнија]] (до [[1942]]).Повеќе години се занимавал со експерименти[[експеримент]]и и имал повеќе пронајдоци на полето на [[Атомска физика|атомската физика]]. Негов пронајдок е [[Опенхајмер-Филипсова реакција]]. На покана на Министерството за одбрана на [[САД]] го напушта Универзитетот (1942)и зема водечка улога во решавањето на проблемите на градењето на првата [[атомска бомба]]. До [[1945]] година бил директор на лабораторијата за изградба на атомска бомба во [[Лос Алмос]], кога Министерството за одбрана му доверило да работи на проектот за примена на атомската енергија во воени цели. Од [[1953]], под сомнение дека одржува врски со [[Комунизам|комунистите]], оневозможена му е понатамошна работа на атомските пронајдоци во САД, затоа што бил противник на произведување на хидрогенски[[Водородна бомба|водородни бомби]] и се залагал за користење [[нуклеарна енергија]] во миротворни цели.Рехибабилитиран Рехабилитиран е во [[1963]] година.
 
{{Биог-никулец}}
== '''Опенхајмер Роберт''' ==
 
[[Категорија:Американски физичари]]
----
 
[[bg:Робърт Опенхаймер]]
Опенхајмер Роберт (Oppenheimer Robert, 1904-1967),северноамерикански физичар, професор на Универзитетот во Калифорнија (до 1942).Повеќе години се занимавал со експерименти и имал повеќе пронајдоци на полето на атомската физика.Негов пронајдок е Опенхајмер-Филипсова реакција.На покана на Министерството за одбрана на САД го напушта Универзитетот (1942)и зема водечка улога во решавањето на проблемите на градењето на првата атомска бомба. До 1945 година бил директор на лабораторијата за изградба на атомска бомба во Лос Алмос, кога Министерството за одбрана му доверило да работи на проектот за примена на атомската енергија во воени цели. Од 1953 под сомнение дека одржува врски со комунистите оневозможена му е понатамошна работа на атомските пронајдоци во САД, затоа што бил противник на произведување на хидрогенски бомби и се залагал за користење нуклеарна енергија во миротворни цели.Рехибабилитиран е во 1963 година.
[[ca:Robert Oppenheimer]]
[[cs:Robert Oppenheimer]]
[[da:J. Robert Oppenheimer]]
[[de:Robert Oppenheimer]]
[[en:J. Robert Oppenheimer]]
[[et:Robert Oppenheimer]]
[[el:Ρόμπερτ Οπενχάιμερ]]
[[es:Robert Oppenheimer]]
[[eo:Robert Oppenheimer]]
[[fa:روبرت اوپنهایمر]]
[[fr:Robert Oppenheimer]]
[[gl:Robert Oppenheimer]]
[[hr:Robert Oppenheimer]]
[[io:Robert Oppenheimer]]
[[id:Julius Robert Oppenheimer]]
[[is:Robert Oppenheimer]]
[[it:Robert Oppenheimer]]
[[he:רוברט אופנהיימר]]
[[ht:Robert Oppenheimer]]
[[la:Robertus Oppenheimer]]
[[lv:Roberts Openheimers]]
[[lt:Robert Oppenheimer]]
[[hu:Robert Oppenheimer]]
[[ml:റോബര്‍ട്ട് ഓപ്പന്‍‍‌ഹൈമര്‍]]
[[nl:Robert Oppenheimer]]
[[ja:ロバート・オッペンハイマー]]
[[no:Robert Oppenheimer]]
[[pl:Julius Robert Oppenheimer]]
[[pt:Robert Oppenheimer]]
[[ro:Robert Oppenheimer]]
[[ru:Оппенгеймер, Роберт]]
[[simple:Robert Oppenheimer]]
[[sk:Robert Oppenheimer]]
[[sl:Julius Robert Oppenheimer]]
[[sr:Роберт Опенхајмер]]
[[fi:Robert Oppenheimer]]
[[sv:Robert Oppenheimer]]
[[vi:Robert Oppenheimer]]
[[tr:Robert Oppenheimer]]
[[uk:Роберт Оппенгеймер]]
[[zh:罗伯特·奥本海默]]