Разлика помеѓу преработките на „Глумец“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: карглумец → карактер using AWB
с (Јазична исправка, replaced: актер → глумец (2), Актер → Глумец, актер. → глумец. using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: карглумец → карактер using AWB)
[[File:Atkinson Rowan.jpg|thumb|Глумец]]
 
'''Глумец''' (ж. род '''глумица''') или '''актер''' ( ж. род '''актерка''') е личност која изведува драмска продукција, работи на [[филм]], [[телевизија]], [[театар]] или [[радио]]. Античко-грчкиот збор за глумец e „хипокрит“, што значи изведувач. Во оваа смисла глумец е личност која изведува односно претставува драмски карглумецкарактер.
 
Првите записи за глумците се од 534 година п.н.е., кога старо-грчкиот изведувач [[Теспис]] излегол на [[сцена (театар)|сцена]] во театарот на Дионис и станал познат по тоа што бил првиот човек којшто изговорил зборови на фиктивен карактер од [[драма]]. Сè до средниот век, глумците не биле луѓе со висок статус во општеството, често поврзувани со декаденцијата и неморален животен стил. Ситуацијата е драматично променета во XIX и XX век кога глумецството станало чесна и почитувана професија. За времето на средниот век само мажите можеле да бидат глумци, бидејќи се сметало за невкусно жена да настапува на сцена.