Силвија Стојановска: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: актер → глумец (3) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: актер → глумец (3) using AWB)
| деца =
}}
'''Силвија Стојановска''' (родена во {{роден на|||1960}} во {{роден во|Скопје}}) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Таа е ќерка на познатиот актерглумец [[Ацо Јовановски]] и сопруга на [[Ненад Стојановски]].
 
==Биографија ==
Во [[1982]] година дипломирала на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, а веќе следната година се вработила во [[Драмски театар Скопје]].
 
Позната е по своите улоги во: [[Комедијанти (телевизиска серија)|Комедијанти]], [[Заминувањето од Пасквелија]], [[Пред дождот]], [[Трето доба (телевизиска серија)|Трето доба]] и [[Како убив светец (филм)|Како убив светец]].
 
== Награди ==
* Награда на Покраинскиот комитет на Сојузот на Созијалистичката младина на Војводина за најдобар млад актерглумец на Стерииното позорје во 1984 година за улогата на Кристина во претставата „Дупло дно“ од Г. Стефановски
* Специјална награда за млад актерглумец на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ – Прилеп за улогата на Наташа во претставата „Карамазови“ од Д. Јовановиќ.
 
== Филмографија ==
* [[Трето доба (телевизиска серија)|Трето доба]], 1986
* [[Комедијанти (телевизиска серија)|Комедијанти]], 1984
* [[Премиера (филм)|Премиера ]], 1983
* [[Јужна патека (филм)|Јужна патека ]], 1982
* [[Време на летала (филм)|Време на летала ]], 1982
* [[Црвениот коњ (филм)|Црвениот коњ ]], 1981
 
== Надворешни врски ==