Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Личности: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB
с (→‎Први записи за името: Правописна исправка, replaced: Прв пат → Првпат using AWB)
с (→‎Личности: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
* [[Иван Ивановски]] ([[10 јуни]] [[1930]]) - македонски поет, писател за деца, театарски критичар
* [[Јанко Обочки|Јанко Борисов Обочки]] (1935) - поранешен македонски хирург, неврохирург, примариус и министер за здравство на [[СФРЈ]] и [[СР Македонија]]
*[[Душко Костовски]] (1939 - [[Скопје]], 1995) - театарски, филмски и телевизиски актерглумец
* [[Неџми Мехмети]] ([[1945]] - [[4 јули]] [[2005]], [[Скопје]]) - македонски писател и новинар, еден од доајените на новинарството на албански јазик
* [[Јордан Даниловски]] (р. [[15 јануари]] [[1957]]) - македонски поет, критичар, есеист, романописец