Дарио Фо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
[[Податотека:Dario Fo-Cesena.jpg|мини|десно|Дарио Фо]]
 
'''Дарио Фо''' е роден на 24 март 1926 во ломбардското село [[Сан Џано]], во близина на [[Верезе]], [[Италија]]. Тој е италијански драмски писател, режисер, сценарист, актерглумец и борец за човековите права и еднаквост, добитник на [[Нобеловата награда за литература]] во 1997 година за "угледување на средновековните шутови во потсмевање на власта и воздигнувањето на дигнитетот на погазените".
==Нобелова награда==
'''Фо''' е шестиот добитник на [[Нобелова награда за литература]] од Италија.<ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Во соопштението на Шведската академија за доделувањето на оваа престижна награда на Фо се вели дека "со мешавина на смеа и сериозност, тој ни ги претстави злоупотребите на и неправдите во опшеството, а исто така ни даде поголема историска перспектива во која тие можат да се сместат" и, понатаму, дека "неговата независност и јасен поглед го доведоа да преземе големи ризици, чии последици морал да ги почуствува додека во исто време искусил огромни реакции од многу различни кругови". Кога ја примил наградата, имал на напишано 47 комедии, режирал 80 претстави, напишал текстови за 60 песни изведени и наградувани на фестивалот во Сан Ремо.