Разлика помеѓу преработките на „Глумец“

Додадени 8 бајти ,  пред 11 месец
с
Јазична исправка, replaced: актер → глумец (2), Актер → Глумец, актер. → глумец. using AWB
с (Јазична исправка, replaced: актер → глумец (2), Актер → Глумец, актер. → глумец. using AWB)
[[File:Atkinson Rowan.jpg|thumb|Глумец]]
 
'''Глумец''' (ж. род '''глумица''') или '''актер''' ( ж. род '''актерка''') е личност која изведува драмска продукција, работи на [[филм]], [[телевизија]], [[театар]] или [[радио]]. Античко-грчкиот збор за глумец e „хипокрит“, што значи изведувач. Во оваа смисла глумец е личност која изведува односно претставува драмски карактеркарглумец.
 
Првите записи за глумците се од 534 година п.н.е., кога старо-грчкиот изведувач [[Теспис]] излегол на [[сцена (театар)|сцена]] во театарот на Дионис и станал познат по тоа што бил првиот човек којшто изговорил зборови на фиктивен карактер од [[драма]]. Сè до средниот век, глумците не биле луѓе со висок статус во општеството, често поврзувани со декаденцијата и неморален животен стил. Ситуацијата е драматично променета во XIX и XX век кога актерствотоглумецството станало чесна и почитувана професија. За времето на средниот век само мажите можеле да бидат глумци, бидејќи се сметало за невкусно жена да настапува на сцена.
 
== Терминологија ==
После 1660 година во Англија , кога жените за првпат почнаа да се појавуваат на сцената , термините ''актер'' или ''актерка'' беа првично користени за замена на женските изведувчи , но подоцна , под влијание на француската ''actrice-актерка'' стана најчесто користен термин за жените во театарот и филмот. Етимологијата е едноставна деривација од ''актер'' со ''ка'' додадено.<ref name="OED2010">{{cite book|title=[[Oxford English Dictionary]]|edition=3|date=November 2010|publisher=Oxford University Press|location=Oxford, England|chapter=actress, n.|quote=Although ''actor'' refers to a person who acts regardless of gender, where this term "is increasingly preferred", actress remains in general use; actor is increasingly preferred for performers of both sexes as a gender-neutral term.}}</ref><ref name="OED2010" /> Заедно со професијата , повторно деонесувањето на првичниот термин зопочнува од 2000-2010, повоениот период кога придонесот на жните во културниот живот беше ре-еволвиран.<ref name="De GayGoodman1998">{{cite book|last1=Goodman|first1=Lizbeth|authorlink1=Lizbeth Goodman|last2=Holledge|first2=Julie|title=The Routledge reader in gender and performance|year=1998|publisher=Routledge|location=New York|isbn=0-415-16583-0|pages=8; 93}}</ref> ''АктеркаГлумецка'' останува најкористен термин во големите актерскиглумецски награди дадени на жените изведувачи .<ref name="latimes">{{cite web|url=http://articles.latimes.com/2009/jan/18/entertainment/ca-actress18|title=From actor to actress and back again|last=Linden|first=Sheri|date=18 January 2009 |work=Entertainment|publisher=Los Angeles Times|accessdate=2009-03-14|quote=It would be several decades before the word "actress" appeared -- 1700, according to the Oxford English Dictionary, more than a century after the word "actor" was first used to denote a theatrical performer, supplanting the less professional-sounding "player."}}</ref>
 
==Глумецот како тема во уметноста==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Театар]]