Блерим Дестани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: актер → глумец (4) using AWB
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: актер → глумец (4) using AWB)
 
}}
 
'''Блерим Дестани''' е роден во 12 април 1982 година во Столберг, Ахен, Германија, и е актерглумец.
==Животопис==
Неговото детство го помина во Тетово,Македонија.Цела нејзина фамилија има албанско потекло.За 10 години, Блерим живее и работи во Германијаи и во Макединија.Неговото страст за актерглумец Блерим ја открил многу порано,од кога имаше 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “[[Atje ku nuk lind dielli]]”(Каде се крева сонцето).Во ова време почнувал да да учи за актерглумец во Анлија.Во 2004 година Блерим добива понуда за да биде главна улога во филмот “[[Metropolet]]” (Метрополата)во режија од Сунај Речај.Блерим играл и многу главни улоги, но нејзината желба не беше да остана само актерглумец,работел и како асистент во филмот “[[Uji i Madh]]” (Големата вода)со режија од Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прославил во многу фестивали на кој добил многу награди.Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и футбол,а други интереси му се да оди во кини и да патува.
== Филмографија ==