Разлика помеѓу преработките на „Џејмс Стјуарт“

Додадени 14 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец (7) using AWB
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец (7) using AWB)
| spouse = '''Глорија Хетрик''' (1949–1994) (две деца)
| notable role = '''Џеферсон Смит''' во <br />''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]''<br />'''Џорџ Бејли''' во <br />''[[Ова е прекрасен живот]]''<br />'''Руперт Кадел''' во <br />''[[Јаже (филм)|Јаже]]''<br />'''Елвуд П. Дауд''' во <br />''[[Харви]]''<br />'''Л.Б. Џефрис''' во <br />''[[Прозорец во дворот]]''<br />'''Џон “Скути” Фергусон''' во <br />''[[Вртоглавица (филм)|Вртоглавица]]''<br />'''Пол Биглер''' во <br />''[[Анатомија на Убиство]]''<br />'''Ренсом Стодард''' во <br />''[[Човекот што го застрела Либерти Валанс]]''
| academyawards = '''[[Оскар за најдобар актерглумец|Најдобар актерглумец]]'''<br />'''Добива:'''<br />1940 ''[[Филаделфиска приказна]]''<br />'''Номиниран:'''<br />1939 ''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]''<br />1946 ''[[Ова е прекрасен живот]]''<br />1950 ''[[Харви]]''<br />1959 ''[[Анатомија на Убиство]]''<br />'''[[Почесен оскар]]''' (1985)
| goldenglobeawards = '''[[Златен Глобус|Најдобар актерглумец - драма]]'''<br />'''Номиниран:'''<br />1950 ''[[Харви]]''<br />'''[[Златен глобус|Најдобар актерглумец - мјузикл или комедија]]'''<br />1962 ''[[Г. Хобс оди на одмор]]''<br />'''[[Златен глобус|Награда Сесил Б. ДеМил]]''' (1965)
}}
 
[[Бригаден генерал|Бригадниот генерал]] '''Џејмс Мејтланд "Џими" Стјуарт''' ([[20 мај]] [[1908]] – [[2 јули]] [[1997]]) е иконски [[САД|американски]] актерглумец-[[оскар]]овец, најпознат по својата скромна персона на екранот. Во текот на својата богата кариера глуми во низа филмови - општо признати како класици - а и пет пати е номиниран за [[оскар]], пришто добива еден за најдобар актерглумец и еден за животно достигнување.
 
Роден е во [[Индијана]] близу [[Питсбург]] и најпрво започнува кариера на [[архитектура|архитект]] пред да биде привлечен од [[театар]]от на колеџ. По првичниот успех на [[Бродвеј]], филмско деби во [[Холивуд]] има во [[1935]] година. Кариерата започнува да му се движи по нагорна линија по филмовите кои ги работи под режисерската палка на [[Френк Капра]], меѓу кои е и онаа улога во ''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]'' - улога која ќе му донесе и номинација за [[оскар]]. Во текот на седумте децении минати во Холивуд, Стјуарт игра низа разноврсни улоги и сепак ја создава својата препознатлива слика преку класиците од типот на ''[[Филаделфиска приказна]]'', ''[[Харви]]'', ''[[Ова е прекрасен живот]]'', ''[[Прозорец во дворот]]'' и ''[[Вртоглавица (филм)|Вртоглавица]]''.
Стјуарт станува толку близок до американската јавност што секогаш е именуван како "Џими" Стјуарт— назив кој никогаш нема да се појави во завршните филмски кредити.
 
Стјуарт остава свој печат во неколку [[жанр]]ови, вклучувајќи ги [[комедија|комедиите]], [[вестерн]]ите, и пред се [[трилер]]ите. Работи за низа славни филмски режисери меѓу кои мора да се издвојат [[Алфред Хичкок]], [[Џон Форд]] и [[Ентони Ман]]. Умира во [[1997]] година, во наследство оставајќи низа култни филмови како и мислењето дека е еден од најдобрите актериглумеци во филмската историја. Прогласен е за [[АФИ 100 години... 100 ѕвезди|трета најголема филмска ѕвезда]] од [[Американскиот Филмски Институт]].
 
== Надворешни врски ==