Разлика помеѓу преработките на „1955“

Додадени 8 бајти ,  пред 1 месец
с
Јазична исправка, replaced: актер → глумец (4) using AWB
с (Правилно форматирање со почетна црта, replaced: ) била година → ) — година using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: актер → глумец (4) using AWB)
 
== Родени ==
* [[6 јануари]] - [[Роуан Аткинсон]], британски актерглумец
* [[18 јануари]] – [[Кевин Костнер]], американски актерглумец
* [[28 јануари]] – [[Николас Саркози]], француски претседател
* [[24 февруари]] – [[Ален Прост]], француски автомобилист
* [[19 март]] – [[Брус Вилис]], американски актерглумец
* [[21 јуни]] – [[Мишел Платини]], француски фудбалер
* [[31 август]] – [[Едвин Мозис]], американски атлетичар
* [[23 јули]] – [[Кордел Хал]], американски политичар, Нобеловец
* [[12 август]] – [[Томас Ман]], германски писател, Нобеловец
* [[30 септември]] – [[Џејмс Дин]], американски актерглумец
* [[18 октомври]] – [[Хозе Ортега и Гасет]], француски филозоф