Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Одземени 92 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: актерот → глумецот using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: актерот → глумецот using AWB)
 
=== Младост ===
Фелисити Хафман, родена во Бедфорд, [[Њујорк]] е ќерка на Грејс Вејл, [[глумица]], и Мур Питерс Хафман, [[банкар]]. Нејзините родители се развеле една година по нејзиното раѓање, а таа одраснала со нејзината мајка. Таа има шест сестри и еден брат. Се запишала на [[Академија|академијатаакадемија]]та ''Interlochen Arts'' во [[Мичиген]]. После завршувањето на [[Средно образование|средното образование]] заминала на [[Универзитет|универзитетотуниверзитет]]от ''Њујорк'' (New York University), кадешто дипломирала во [[1988]].
 
=== Личен живот ===
Фелисити е мажена за [[актер|актеротглумецот]] [[Вилијам Х. Мејси]] ([[Англиски јазик|англиски]]: ''William H. Macy''), со кого има две ќерки Софија Грејс (родена на [[1 август|1 Август]], [[2000]]) и Џорџија Грејс (родена на [[14 март|14 Март]], [[2002]]). Тие се венчале на [[6 септември|6 Септември]], [[1997]]. Заедно со својот сопруг се појавила во многу филмови, како и во [[телевизија|телевизиски]] и [[сцена|сценски]] настапи, како што се [[телевизија|ТВ]] [[шоу|шоуто]]то ''„Спортска вечер“'' и [[филм|филмот]]от ''Магнолија (Magnolia)''.
 
Во [[2005]], Хафман откри дека во тинејџерските години боледувала од [[анорексија]] и [[булимија]]. Меѓутоа, со [[терапија]] ги победила овие [[Болест|болестиболест]]и. Таа сѐ уште е позната по нејзината смисла за [[хумор]], прави шеги на сопствена сметка, и за себе верува дека „не е убава“. Голема обожавателка е на [[Тина Тарнер]], нејзиниот сон бил да стане [[пејачка]], и кога гостувала во ''[[Опра Винфри|Шоуто на Опра Винфри]]'', Опра ја изненадила кога на сцената ја повикала [[Тина Тарнер]] и и овозможила да запее со својата омилена [[пејачка]].
 
Во [[2005]], Хафман откри дека во тинејџерските години боледувала од [[анорексија]] и [[булимија]]. Меѓутоа, со [[терапија]] ги победила овие [[Болест|болести]]. Таа сѐ уште е позната по нејзината смисла за [[хумор]], прави шеги на сопствена сметка, и за себе верува дека „не е убава“. Голема обожавателка е на [[Тина Тарнер]], нејзиниот сон бил да стане [[пејачка]], и кога гостувала во ''[[Опра Винфри|Шоуто на Опра Винфри]]'', Опра ја изненадила кога на сцената ја повикала [[Тина Тарнер]] и и овозможила да запее со својата омилена [[пејачка]].
 
== Кариера ==
Фелисити Хафман е позната по нејзините улоги во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' и ''„[[Трансамерика]]“ (Transamerica)''. На [[телевизија|телевизиските екрани]] таа се појавила во емисијата ''„Спортска вечер“'', а била и гостувачка ѕвезда во сериите ''„[[Фрејзер]]“'', ''[[Западно крило|„Западно крило“]] (The West Wing)'', и ''„Студио 60“''. Се појавила и во [[филм|филмовите]]овите како што се ''„Одгедувајќи ја Хелен“ (Raising Helen)'' и ''„Божиќ со Кренксови“ (Christmas with the Kranks)''.
 
Фелисити освои '''[[Еми]]''' награда за нејзината работа во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' за „Најдобра актерка во комични серии“, и две '''2005 Screen Actors Guild Awards''' награди. Нејзината улога во [[филм|филмот]]от „Трансамерика“ (Transamerica) беше позитивно оценета од критичарите, обезбедувајќи и [[Златен глобус]] за „Најдобра актерка во драма“, како и номинации за '''Screen Actors Guild Awards за „Најдобра главна актерка“''', и за '''[[Оскар]]''' за „Најдобра главна актерка“.
 
Фелисити е исто така и ко-автор на книгата ''„Практичен прирачник за момчето“ (A Practical Handbook for the Boyfriend)''.
'''[[Оскар]]'''
* 2006: номинирана за „Најдобра актерка во главна улога“ -- ''[[Трансамерика]]''
 
 
'''[[Златен глобус]]'''
* 2006: '''освоила''', за „Најдобра актерка во филм (драма)“ -- ''[[Трансамерика]]''
* 2007: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
 
 
'''[[Еми]]'''
* 2007: номинирана за „Најдобра актерка во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2005: '''освоила''', за „Најдобра актерка во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
 
 
'''Screen Actors Guild Awards'''
* 2007: номинирана за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2007: номинирана за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
 
 
== Надворешни врски ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хафман, Фелисити}}
[[Категорија:Американски глумци]]