Дарио Фо: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB)
 
==Животопис==
'''Дарио Фо''' е син на шеф на мала железничка станица. Мајка му била домаќинака. Во брак е со актеркатаглумицата Франка Раме. Бил член на Комунистичката партија на Италија, а потоа станал член на Партијата на дмократската архитектура и театарската академија.
==Творештво==
'''Дарио Фо''' во своите дела ги третира социјалните прашања, критички ги изнесува неправдите на власта, а особено критички е расположен спрема црквата и спрема фашистите. Поради тоа , веста за наградата во Италија била примена со тотално негирање и незадоволство од страна на црквата и политичарите од десницата, а со огромно одушевување на прогресивната јавност. А Фо изјавил:"Морам да признам дека ми е многу жал, и тоа сосема искраено, што веста за моето наградување ја примија толку очајно.Жал ми е кога гледам колку страдаат поради тоа што оваа вест е вистинска. Навистина жалам".