Разлика помеѓу преработките на „Вукосава Донева - Варколи“

с
Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB
с (отстранета Категорија:Македонци во Австралија користејќи го HotCat)
с (Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB)
 
Вукосава Донева Варколи, беше член на литературното друштво „Григор Прличев“ од [[Сиднеј]] и член на [[Друштвото на писателите на Македонија]]. Со својата поезија е застапена во антологиските изданија: „Бескрајно место“(1998), „Пламен во срцето“( 1999), „Спомените на милениумот“( 1999), „Коти на копнеж и страст“(2003). Исто така е застапена со поезија во американската антологија „Балади на нашите животи“(2005). За своето огромно творештво, како и за доброволното инволвирање во македонската заедница во Сиднеј и во Австралија, таа ја добила и најголемата Награда за животно дело „Македонско сонце“, што ја доделува Македонскиот Телефонски именик за НЈВ-Австралија.
Починала во [[Сиднеј]] на [[7 јуни]] [[2016]] година.<ref>[http://lider.mk/2016/06/08/pocina-akterkata-vukosava-doneva-varkoli/ ''Почина актеркатаглумицата Вукосава Донева-Варколи'']</ref>
 
==Филмографија<ref>[http://www.maccinema.com/Person.aspx?p=256 ''Донева Вукосава'']</ref>==
*1969: Време без војна (споредна улога)
*1971: Македонски дел од пеколот (споредна улога)
*1987: Хај-фај (главна улога)
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Варколи, Донева Вукосава }}
 
[[Категорија:Луѓе од Струмица]]
[[Категорија:Македонски глумици]]