Разлика помеѓу преработките на „Арнем“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB
с (→‎top: Исправка на единиците, replaced: Централноевропско време → средноевропско време using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB)
| footnotes =
}}
'''Арнхем''' (Јужно-гилдерашки дијалект: ''Èrnem'') е град и [[општина]] во источниот дел на [[Холандија]], главен град на провинцијата [[Гелдерланд]]. Тој е родното место на физичарот-нобеловец [[Хендрик Лоренц]]. Дел од својот живот тука минале и актеркатаглумицата [[Одри Хепберн]] и сликарот [[М.К. Ешер]].
 
== Надворешни врски ==