Кристијан Хајгенс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија using AWB
сНема опис на уредувањето
с (Додадена категорија using AWB)
| footnotes =
}}
'''Кристијан Хајгенс''' ({{lang-nl|Christiaan Huygens}}; {{роден|14|април|1625}} - {{починал|8|јули|1695}}) — [[Холандија|холандски]] [[Математичар|математичар]], [[астрономија|астроном]], [[Физика|физичар]] и [[хорологија|хоролог]].
 
Хајгенс бил син на богат холандски трговец. Францускиот филозоф [[Рене Декарт]] го насочил во првите проучувања, а студирал [[право]] и [[математика]] на [[Универзитет во Лајден|Универзитетот во Лајден]] пред да се посвети на [[наука]]та. Освен инзвонредната теорија за [[светлина]]та, тој е познат и по значајниот научен придонес, на пример, развојот на начинот на пресметување и првата книга за [[теорија на веројатноста|теоријата на веројатноста]]. Тој ги конструирал најсовршените [[телескоп]]и во тоа време, го открил најголемиот сателит на [[Сатурн]] и го открил часовникот со клатно.
{{Холандија-биог-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хајгенс, Кристијан}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хајгенс, Кристијан}}
[[Категорија:Холандски математичари]]
[[Категорија:Холандски астрономи]]
[[Категорија:Луѓе од Хаг]]
[[Категорија:Членови на Француската академија на науките]]
[[Категорија:Теориски физичари]]