Разлика помеѓу преработките на „Август Фердинанд Мебиус“

с
Додадена категорија using AWB
(better rendering (GlobalReplace v0.6.5))
с (Додадена категорија using AWB)
|fields = [[математика]]
|workplaces = [[Лајпцишки универзитет]]
|alma_mater = [[Лајпцишки универзитет]]</br />[[Гетингенски универзитет]]</br />[[Универзитет Хале-Витенберг|Универзитет во Хале]]
|doctoral_advisor = [[Јохан Пфаф]]
|academic_advisors = [[Карл Фридрих Гаус]]</br />[[Карл Молвајде]]
|doctoral_students = [[Ото Вилхелм Фидлер]]
|notable_students = [[Херман Ханкел]]
|known_for = [[Мебиусова лента]]</br />[[Мебиусова трансформација|Мебиусови трансформации]]</br />[[Мебиусова функција]]</br />[[Мебиусова инверзија]]</br />[[Мебиус–Канторов график]]
|author_abbrev_bot =
|author_abbrev_zoo =
'''Август Фердинанд Мебиус''' ({{lang-de|August Ferdinand Möbius}}; {{роден на|17|ноември|1790}} – {{починал на|26|септември|1868}}) — [[Германија|германски]] [[математичар]] и [[астрономија|астрономски]] теоретичар.
 
Најпознат е по октривањето на [[Мебиусова лента|Мебиусовата лента]] - [[ориентабилност|неориентабилна]] дводимензионална површина која има само една страна кога е вметната во тридимензионален [[Евклидов простор]]. Оваа лента независно ја открил и [[Јохан Бенедикт Листинг]], и тоа во истиот период. Го открил и Мебиусовиот распоред (конфигурација), составен од два заемно впишани [[тетраедар|тетраедри]]. Мебиус бил првиот математичар што вовел [[хомогени координати]] во [[проективна геометрија|проективната геометрија]].
 
Заслужен е за многу математички идеи, вклучувајќи ги [[Мебиусова трансформација|Мебиусовите трансформации]] кои играат важна улога во проективната геометрија, и Мебиусовата трансформација на теоријата на броевите. Работејќи со [[теорија на броевите|теоријата на броевите]], ги осмислил важните математички идеи [[Мебиусова функција]] μ(''n'') и [[Мебиусова инверзија|Мебиусовата инверзија]]. Во областа на Евклидовата геометрија, Мебиус систематски изработил начин на означување на аглите и отсечките како метод на упростување на резултатите и нивно сведување на еден облик.<ref>Howard Eves, A Survey of Geometry (1963), стр. 64 (прераб. издание 1972, Allyn & Bacon, ISBN 0-205-03226-5)</ref>
* [http://www.genealogy.ams.org/id.php?id=35953 А. Ф. Мебиус] - Математичка генеалогија {{en}}
* [http://youtube.com/watch?v=JX3VmDgiFnY Визуелен приказ на Мебиусовите трансформации] (со пишани објаснувања) - [[YouTube]] {{en}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мебиус, Август Фердинанд}}
 
[[Категорија:Германски математичари]]
[[Категорија:Математичари од 19 век]]
[[Категорија:Родени во 1790 година]]
[[Категорија:Починати во 1868 година]]
[[Категорија:Апсолвенти на Лајпцишкиот универзитет]]