Разлика помеѓу преработките на „Вилхелм Вин“

Додадени 58 бајти ,  пред 5 месеци
с
Додадена категорија using AWB
с (сеуште -> сѐ уште)
с (Додадена категорија using AWB)
}}
 
'''Вилхелм Карл Вернер Ото Фриц Франц Вин''' ({{lang-de|Wilhelm Carl Werner Otto Fritz Franz Wien}} {{роден на|13|јануари|1864}} – {{починал на|30|август|1928}}) бил германски физичар кој во 1893, користел теории за [[топлина]] и [[Електромагнетизам|електромагнетизам]] за да го изведе [[Винов закон за поместување|виновиот закон за поместување]], кој го пресметува електромагнетното зрачење на црно-тело на било која температура од емисијата на било која референтна температура.
 
Тој исто така формулирал израз за црно-телното зрачење кое е точно во фотон-гасната граница. Неговите аргументи се засновале на поимот за адијабатската непроменливост, и биле инструментални за формулирањето на [[Квантна механика|квантната механика]]. Во 1911 ја добил Нобеловата награда за физика за неговата работа окулу топлотното зрачење.
 
 
== Биографија ==
 
Bo 1879, Вин се школувал во Растенбург и од 1880-1882 го посетувал градското училичте во [[Хајделберг]]. Во 1882 се образувал во [[Гетингенски универзитет|Гетингенскиот универзитет]] и во [[Берлински универзитет|Берлинскиот универзитет]]. Од 1883-85, работел во лабораторијата на [[Херман фон Хелмолц]] и во 1886 се здобил со признанието [[Доктор по филозофија]] со тезата за дифракција на светлината на метал и за влијанието на бројни материјали на бојата од одбиена светлина. Од 1896 до 1899, Вин предавал на Акенскиот универзитет. Во 1900 отишол во [[Вирцбуршки универзитет|Вирцбуршкиот универзитет]] и станал наследник на [[Вилхелм Конрад Рентген]].
 
 
=== Кариера ===
|accessdate=2014-08-09
}}</ref>
 
 
== Поврзано ==
*[[Историја на специјалната релативност]]
*[[Еднаквост на масата и енергијата]]
 
 
== Публикации ==
|oclc=249831418
}}
 
 
== Наводи ==
}}
{{наводи}}
 
 
== Надворешни врски ==
[[Категорија:Германски нобеловци]]
[[Категорија:Теориски физичари]]
[[Категорија:Апсолвенти на Хумболтовиот универзитет]]