Разлика помеѓу преработките на „Мигел Анхел Астуријас Росалес“

с
Додадена категорија using AWB
с (Додадена категорија using AWB)
[[Податотека:Monumento a Miguel Ángel Asturias en los Parques de Palermo.JPG|мини|Мигел Анхел Астуријас Росалес]]
'''Мигел Анхел Астуријас Росалес''' , гватемалски писател и [[дипломат]], роден на 19 [[октомври]] [[1899]] година во [[Сиудад де Гватемала]], [[Гватемала]], а умрел на 9 [[јуни]] [[1974]] година во [[Мадрид]], а на негово барање бил закопан во [[Париз]].<ref name="ReferenceA">Превод на литертурни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref>
 
==Образование==
Дипломирал [[право]] на тема ''Социјалниот проблем на Индијанецот'', а студирал и [[антропологија]] на [[Сорбона]] во [[Париз]], каде што имал големо влијание од францускиот поет [[Андре Бретон]].<ref>Превод на литертурни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009<name="ReferenceA"/ref>
 
==Кариера==
Почнувајќи од [[1946]] година бил [[амбасадор]] во [[Мексико]],[[Аргентина]] и [[Ел Салвадор]],а во [[1954]] година си заминал од [[Гватемала]]. Подоцна бил амбасадор во [[Франција]].<ref>Превод на литертурни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009<name="ReferenceA"/ref>
 
==Творештво==
[[Категорија:Починати во 1974 година]]
[[Категорија:Погребани на гробиштата „Пер Лашез“]]
[[Категорија:Апсолвенти на Парискиот универзитет]]