Разлика помеѓу преработките на „Томас Семјуел Кун“

Додадени 64 бајти ,  пред 5 месеци
с
Додадена категорија using AWB
с (Додадена категорија using AWB)
* [[Philip Kitcher|Kitcher]]}}
}}
'''Томас Семјуел Кун''' (англ. Тhomas Samuel Kuhn) ([[18 јули]] [[1922]] - [[17 јуни]] [[1996]]) бил еден од најдобрите интелектуалци, историчари и филозофи на науката во 20 век. Со својата книга „Структура на научната револуција“ од 1962 година, влијаел врз академнските кругови, но и врз усовршувањето на науката. Четири децении после објавувањето, темите на Куновите дела и натаму не се исцрпени. Починал од рак во 73 година од животот.
 
== Биографија ==
 
[[Категорија:Американски филозофи]]
[[Категорија:Апсолвенти на Харвард]]