Медицина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 437 бајти ,  пред 2 години
→‎Наводи: дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 79.125.203.41 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
(→‎Наводи: дополнување)
 
Нашиот Кривичен законик и членот 120 стои дека секој кој се занимава со лекување или давање на здравствена помош, а без да има пропишана стручна подготовка ќе се казни. Oд горниот текст може да се извлечат и одделни, позитивни заклучоци дека доколку една алтернативна практика е позитивна и позитивно дејствува во лекувањето или помага во намалувањето на тегобите, треба да се прифати како метод на лекување (хербалната медицина, балнеотерапијата, хидротерапијата). Во секој случај со анализа на дејството на традиционалната медицина треба и научно да се испита, а не веднаш да се отфрли, затоа што може да даде позитивни резултати при лекувањето на болниот.
 
==Медицината како тема во популарната култура==
* „Медицинско тркало“ (''Medicine Wheel'') - песна на британската [[рок]]-група „[[Килинг џоук]]“ (''Killing Joke'') од 1996 година.<ref>[https://www.discogs.com/Killing-Joke-Democracy/master/16874 Discogs, Killing Joke ‎– Democracy (пристапено на 20.5.2020)]</ref>
 
== Наводи ==