Киселец: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB
сНема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
[[Податотека:Rumex acetosa - Hapu oblikas.jpg|мини|]]
 
'''Киселец''' ([[науч.]] ''Rumex acetosa'') — повеќегодишно [[ливада|ливадско]] [[растение]] што му припаѓа на семејството на [[троскоти]]те (''Polygonaceae'').
 
Достигнува височина од еден метар, со длабоко развиени [[корен]]и во земјата. [[Лист]]овите му се со издолжена форма, а [[стебло]]то е исправено, избраздено по целата должина и може да се јаде. Листовите се благо зашилени, со многу долги дршки и наизменично прираснати за стеблото. На врвот од растението има мали [[цвет]]ови во облик на црвеникаво обоени метлички. Се развиваат од [[мај]] до [[јули]], а понекогаш после косење, по втор патвторпат во [[есен]].
 
Киселецот има потекло од [[Европа]]<ref>[http://www.gapame.com/serbian/6953/-1064-1090-1072-1112-1077-1050-1080-1089-1077-1113-1072-1082 Шта је кисељак?]</ref> и најчесто расте по влажни ливади, пасишта и подрачја обраснати со [[трева]]. Исто така го има и покрај потоци и шумски чистини. Често расте во тревите и тоа во големи количини, поради што ливадите пред косење често се црвени. Се одгледува и во домашни градини.
<references />
 
[[Категорија: Зеленчук]]
 
[[Категорија: Зеленчук]]