Љубомир Јанев: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB
с (→‎Биографија: Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
Основното и средното образование ги завршува во родниот град. Основното образование го завршува во училиштето „Раде Кратовче“, а средното во Гимназијата со економски паралелки „Љупчо Сантов“. Во октомври [[1982]] година се запишал на Градежен факултет во [[Скопје]] којшто го завршува и се стекнува со Диплома за Градежен инженер. Првото вработување, по завршувањето на факултетот, му е во Градежното претпријатие „Бетон“ во Кочани во 1989 година, на местото инженер на објект. Постепено напредувајќи во кариерата, од местото инженер на објект, во 1996 година доаѓа на местото технички директор на „Бетон“, до 1998 година кога станува и Генерален директор на „Бетон“ во Кочани.
 
Во 2000 година, како кандидат на [[СДСМ]] победува на локалните избори за Градоначалник на [[Општина Кочани]] и на тоа место доаѓа во октомври 2000 година. Во октомври 2002 година станува Министер на Министерството за заштита на животната средина и просторно планирање, во Владата на [[Бранко Црвенковски]]. На местото Министер останува до декември 2004 година, кога станува Директор на Агенцијата за недоволно развиени подрачја. Во април 2005 година се кандидира по втор патвторпат за Градоначалник на Општина Кочани, победува на локалните избори и ја врши функцијата Градоначалник на Општина Кочани до март 2009 година.
 
{{Македонија-политичар-никулец}}