Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Професионална кариера: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎Професионална кариера: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
Во својата професионална кариера, Самарџиски настапувал за повеќе клубови, како: [[КК Партизан]] (2004-2005), [[ФМП Железник]] и [[КК Црвена ѕвезда|Црвена ѕвезда]] од [[Србија]], (2005-2009), КК Олин (2010-2011), [[Литувос Ритас]] од [[Литванија]] и [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Аеродром]]. Во сезоната 2014/2015, Самарџиски играл за МЗТ Аеродром, а по завршувањето на [[Европско првенство во кошарка 2015|Европското првенство]], во [[септември]] [[2015]] година, потпишал кусорочен договор со српскиот клуб „[[КК Мега Баскет|Мега лекс]]“.<ref>„Самарџиски потпиша за Мега лекс“, ''Дневник'', година XIX, број 5868, петок, 18 септември 2015, стр. 22.</ref>
 
Во јануари 2019 година, односно за време на полусезоната од сезоната [[Прва македонска кошаркарска лига 2018/19|2018/19]], Самарџиски по втор патвторпат го облекол дресот на МЗТ Аеродром. Првата полусезона бил слободен агент.<ref>{{cite news |title=Самарџиски се врати во МЗТ |url=https://ekipa.mk/samardhiski-se-vrati-vo-mzt-skopje/ |accessdate=6 јануари 2019 |publisher=ekipa.mk |date=6 јануари 2019}}</ref><ref>{{cite news |title=Самарџиски повторно во дресот на МЗТ |url=http://sportmedia.mk/kosharka/domashno-prvenstvo/samardzhiski-povtorno-vo-dresot-na-mzt-skopje |accessdate=6 јануари 2019 |publisher=sportmedia.mk |date=6 јануари 2019}}</ref> Таа сезона, Самарџиски со МЗТ го освоил македонското првенство.
 
==Репрезентативни настапи==