Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Одземени 3 бајти ,  пред 8 месеци
с
Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
 
==== Самоуправа ====
Заедно со трансформација на системот на Варшава се враќа и варшавската самоуправа. По многуте јавни дискусии на [[18 мај]] [[1990]] [[година]], парламентот го усвојува законот за друштвено уредување на Варшава. На [[27 мај]] на [[демократски избори]], граѓаните на Варшава ги избраа своите претставници на седум општини. За претседател на градското собрание на градот Варшава е избран [[Станислав Вигановскиег]], кој ја извршувал оваа функција од [[27 јануари]] [[1990]]. Варшава по втор патвторпат станува центар на расправата во парламентот кој на [[25 март]] [[1994]] [[година]] ја усвоил одредбата за поделба на градот на 11 независни општини. Во [[април]] [[1995]] [[година]] започнало со работа и Варшавското метро. Прв [[градоначалник]] на Варшава по новиот устав бил [[Лех Качињски]].
 
==== Претседател ====
 
== Транспорт ==
[[File:Warsaw Airport.jpg|right|230px|Аеродром Варшава - Терминал 1]]
 
По крајот на втората светска војна и штетата која настанала со неа, само неколку сообраќајници останале во употреба. Тоа предизвикало огромна гува во сообраќајот. Поради тоа многу години еден од приоритети бил развојот на сообраќајот.
*[[МКС МДК Варшава]] - [[одбојка]], [[шах]]
*[[МОС Вола Варшава]] - [[одбојка]]
 
 
Во Варшава постои и [[хиподром]], неколку лизгалишта, неколку десетици базени, тениски терени како и доста мали и големи спортски сали.
 
== Извори ==
* [http://um.warszawa.pl/v_syrenka/index.php Miasto Stołeczne - Официјален веб-сајт на Варшава]
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Варшава| ]]
[[Категорија:Градови во Мазовското Војводство]]