Разлика помеѓу преработките на „Пјер Латур“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎2018: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат (2) using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎2018: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат (2) using AWB)
==== 2018 ====
 
На [[Волта а Каталуња 2018|Волта а Каталуња]], Латур стигнал до подиум со третото место и го освоил пласманот за млад возач. Исто така, завршил осми на [[Тур де Романди 2018|Тур де Романди]] и седми на [[Критериум ди Дофине 2018|Критериум ди Дофине]], каде го освоил пласманот за млад возач. Кон крајот на јуни по втор патвторпат го освоил националното хронометарско првенство. Во јуни настапил по втор патвторпат на [[Тур де Франс 2018|Тур де Франс]]. Изгубил време веќе на првата етапа, но повратил дел од него кога завршил втор на шестата етапа зад [[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]. Успеал да влезе во водство на пласманот за млад возач по десеттата етапа и го освоил пласманот на крајот на трката.
 
== Достигнувања ==