Новогодишна ноќ: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Англија: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎Србија: Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
с (→‎Англија: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
=== Англија ===
Часовниците го одбележуваат преминот кој се случува на полноќ на Новогодишната вечер, со тоа што прославата во [[Лондон]] се фокусира на часовникот лоциран во кулата во палатата на Вестминстер или општо позната како Биг Бен. Прославувањето е емитирано од страна на ББЦ во [[Англија]] и [[Велс]]. За време на Новогодишната вечер во 2010 година се проценува дека 250.000 луѓе се собрале да проследат огномет околу Лодонското Око кое за таа прилика за прв патпрвпат било наместено да работи на музички траки од најголемите Англиски бендови како Блур, Битлси, Квин и слично.
 
Прославувањето во [[Лондон]] продолжува на 1 Јануари со Новогодишната парада која се одржува годишно сè од 1987, а во 2011 се одбележи 25 години од своето одржување, вклучувајќи повеќе од 10,000 музичари, навивачки и други изведувачи. Други поголеми прославувања се одржуваат во градовите [[Манчестер]], [[Бирмингем]], [[Ливерпул]], [[Лидс]] и [[Нјукасл]]. Бидерфорд кој се наоѓа во северен Девон е исто така познат по своето прославување на Новата година со одржување на карневал со свечени фустани сместен на и околу Стариот мост со тоа што само еден свирач свири проследено со огномет на полноќ.