Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Средниот век → средниот век using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
[[Image:Valentines Day Chocolates from 2005.jpg|left|125px|thumb]]
[[Image:Rozen.jpg|thumb|left|125px]]
Во 1797,Британскиот издавач го издаде „Младиот писател Валентин“, којшто содржи резултати од предложените чувствителни верзии за младиот љубовник кој не е во состојба да ги создава самостојно.Печатачите веќе почнаа да произведуваат ограничен број на картички со различни верзии и скици,наречени „механички љубовни картички“, и намалување на поштенско ниво во следниот век усвоени во помалку лично но лесно практично на испраќање љубовни картички.Тоа,за возврат,за прв патпрвпат стана можно анонимно да се разменуваат картички кои се земени за причина за случајното појавување на колоритната верзија во ера која е поинаку скромна на Викторијанството.
 
Хартиените љубовни картички станааа славни во Англија во раниот 19 век кои се произведуваа во фабрики.Фенси љубовните картички се направени од вистинска тантела и лента со хартиена тантела воведена во средината на 19 век.Во Обединетото Кралство,само половина од населението потрошиле пари за нивните љубовни картички од околу 1.3 милјарди фунти се потрошиле годишно на љубовни картички,цвеќиња,чоколади и други подароци со проценка од 25 милиони испратени картички.Повторното пронаоѓање на Денот на Свети Валентин во 1840 година се постави од Леих Ерик Шмит.Како писател во „Грахамовиот Американски месец“ одржан во 1849год,„Денот Свети Валентин...станувајќи,не стана,национален празник“.Во Америка,првото масовно производство на љубовни картички од врежана хартиена тантела се произведени и продадени кратко после 1847 година од Естер Хауланд(1828-1904) од Ворчестер,Масачусетс.
===== '''Јапонија''' =====
 
Во Јапонија,Мороцоф ООД го воведува празникот за прв патпрвпат во 1936 година кога ја пушта рекламата главно за странците.Подоцна во 1953 година започнува промовирањето на давање чоколади во облик на срце,потоа го следеа примерот и други јапонски комапнии за слатки производи.Во 1958 година одделот за продавање Исетан го започнува „продавањето на љубовни картички“.Понатамошните кампањи за време на 1960-тите години го прославуваа обичајот.Обичајот кој само жените има даваат чоколади на мажите потекнува од вид на чоколадна компанија која се извршува за време на почетните кампањи.Главно,дамите кои работат во канцеларија им даваат чоколади на нивните колеги.Додека,во западните земји подароците како поздравни картички,бомбоните,цвеќињата и состаноците со вечера се непријатни и повеќето активности околу подароците е давањето на точната сума на чоколада за секоја личност.Јапонските компании за чоколада половина од нивната годишна продажба се прави во ова време од годината.
 
Многу жени чувствуваат обврска да дадат чоколада на сите нивни машки колеги,со исклучок кога празникот не се паѓа во недела.Ова е познато како „''giri-choko(義理チョコ)''“, од „giri“(обврска) и „choko“,(чоколада),со неславни колеги кои добиваат само „ултра-обврзаност“ „chō-giri choko“-скапа чоколада.Оваа спротивност со „''honmei-choko(本命チョコ,омилена чоколада)''“; чоколади кои се даваат на скааните.Пријателите,особено девојчињата можат да разменуваат чоколади кои се однесуваат на „''tomo-choko (友チョコ)''“; од „tomo“ кој означува пријател.