Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎Прв том: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎Втор том: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB)
с (→‎Прв том: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
=== Прв том ===
Романот започнува во јули 1805 г. Во Санкт Петербург, во вечер дадена од страна на Ана Павловна Шерер -  чесната и доверлива дворска дама на царицата Марија Феодоровна. Многу од главните ликови и аристократски фамилии во романот се воведени како тие да влегуваат во салонот на Ана Павловна. Пјер (Пјотр Кирилович) Безуков е вонбрачен син на еден богат постар човек кој е на умирање по серијата удари. Пјер сака да се заплетка во борбата за своето наследство. Образован во странство на сметка на неговиот татко по смртта на неговата мајка, Пјер е во суштина добар, но социјално непријатен, и тешко се отвора пред другите, добродушен, смета дека е тешко да се интегрира во општеството на Петербург. Познато им е на сите дека Пјер е еден од милениците на татко му покрај останатите вонбрачни деца. Исто така, на вечерта присуствува и пријателот на Пјер, интелигентниот и саркастичен принц Андреј Николаевич Болконскиј, сопругот на Лиза, шармантна личност и миленик на општеството. Пронаоѓајќи се во општеството на Петербург и разочаран од брачниот живот по откривањето на неговата сопруга празен и површен, принцот Андреј прави кобен избор да биде помошник на принцот Михаил Иларионович Кутузов во нареднита војна против Наполеон. Заплетот се одвива во Москва, древниот град на Русија и поранешен главен град, за разлика од своите провинции, правени се повеќе руски начини за високо манирање на општеството на Петерсбург. Семејството Ростови се воведени. Грофот Илја Андрејевич Ростов има четири деца адолесценти. Тринаесетгодишната Наташа (Наталија Илијинична)  верува во љубовта со Борис Дурбетски, дисциплиниран млад човек кој треба да оди во војска, како офицер. Дваесетгодишниот Николај Илич и изјавува љубов на својата тинејџерска љубов  Соња (Софија Александровна), неговата петнаесетгодишна братучеда, сирак, која е воспитана од страна на Ростови. Најстарото дете на семејството Ростов, Вера Илјинична, е студена и некако горделива, но има добар потенцијален брак со руско-германскиот офицер, Адолф Карлович Берг. Петја (Петар Илич) е девето и најмалото дете од семејството Ростов, како и неговиот брат, тој е импулсивен и нестрплив да се приклучи на армијата, кога ќе порасне. Главата на семејството, грофот Илја Ростов и грофицата Наталија Ростова, се приврзана двојка, но секогаш се загрижени за нивните неорганизирани финансии. Од Балт Хилс, селскиот имот на Болконски, принцот Андреј заминува во војна и ја напушта својата престрашена, бремена жена Лиза со неговиот ексцентричен татко, принцот Николај Андрејевич Болконски и неговата побожна сестра Марија Николајевна Болконска. Вториот дел започнува со опис на претстојните руско-француски воени подготовки. На ангажман на Schöngrabern, Николај Ростов, кој сега е запишан како водич на коњаницата за прв патпрвпат ја вкусува битката. Тој се запознава со  принцот Андреј, кого тој го навреди во напад на избувливост. Од повеќето млади војници, тој е длабоко привлечен од харизмата на цар Александар. Николај со комарски игри и дружењето со неговиот офицер, Василиј Дмитрич Денисов, се спријателува со насилниците, а можеби и психопатот Фјодор Иванович Долоков.
 
=== Втор том ===