Разлика помеѓу преработките на „Малатија“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎Арслантепе: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎Римски период: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
с (→‎Арслантепе: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
Асирскиот цар [[Тиглат-Пилесар I]] (1115-1077 п.н.е.) го принудил царството да му оддаде почит. Малидија продолжила да се развива во асирско време, до времето на асирскиот цар [[Саргон II]] (722-705 п.н.е.) кој го освоил градот во 712 година п.н.е. Во исто време, [[Кимерејци]]те и [[Скити]]те започнале со своите напади на [[Мала Азија]] по кое градот бил намален. До освојувањето на градот од [[Римјани]]те, тој исто така бил цел на напади на уште неколку царства и племиња.
 
Археолозите за прв патпрвпат започнале со ископувања на местото Арслантепе во [[1930]] година, додека истражувања имало и во [[1961]] година.
 
== Римски период ==