Разлика помеѓу преработките на „Гилде“

Одземен 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
[[Податотека:Gutshof Altenrode.JPG|мини|лево|Алтенроде]]
 
Населба со име „Гелити“ (''Gelithi'') била прв патпрвпат спомената во декрет од 953 година и како „Гелите“ (''Gelithe'') во 1140 година. Првата парохиска црква веројатно била изградена во текот на служењето на епископот [[Готхард Хилдесхајмски]] во почетокот на {{римски|12}} век. Тогаш, областа била дел од средновековното [[Војводство Саксонија]]. Остатоците на саксонската тврдина (''Kukeriulenburg'') се видливи на север од денешното село.
 
Дворецот Алтенроде, кој веројатно бил изграден од камењата на срушениот замок, бил попишан како имот на манастирот Хајнинген од 1306 година. Кога манастирот бил секуларизиран во 1810 година, дворецот станал приватен посед и денес е споменик на културата.