Разлика помеѓу преработките на „Манга“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
| archivedate =
}}
</ref><ref name="Patten">Patten, Fred. 2004. ''Watching Anime, Reading Manga: 25 Years of Essays and Reviews.'' Berkeley, CA: Stone Bridge Press. ISBN 978-1-880656-92-1.</ref>
 
Во 2006, американскиот пазар од манга заработи 175−200 милиони долари.<ref name="Cha">{{цитирана веб страница | author = Cha, Kai-Ming | url = http://www.publishersweekly.com/article/CA6430330.html?nid=2789 | title = Viz Media and Manga in the U.S. | publisher = [[Publishers Weekly]] | datepublished = 3 април, 2004 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> Мангата традиционално е печатена во црно-бела техника,<ref>Katzenstein, Peter. J. & Takashi Shiraishi 1997. ''Network Power: Japan in Asia.'' Ithaca, NY: Cornell University Press. ISBN 978-0801483738.</ref> иако постојат неколку манга-стрипови во боја.<ref>Kishi, Torajiro. 1998. ''Colorful''. Tokyo: Shueisha. ISBN 4-08-782556-6.</ref> Во Јапонија, мангата е произведувана во стрипови со големина на телефонски именик, кои често во себе содржат повеќе различни приказни кои се продолжуваат во следното издание.<ref name="Gravett" /><ref name="Schodt 1986"/> Ако некој манга-стрип постигне голема популарност, тој може да биде адаптиран во [[аниме]] (Анимирана серија чија тематика е инспирирана од некоја манга), по или дури неговото издавање,<ref>Kittelson, Mary Lynn. 1998. ''The Soul of Popular Culture: Looking at Contemporary Heroes, Myths, and Monsters.'' Chicago: Open Court. ISBN 978-0-8126-9363-8.</ref> иако понекогаш мангата е базирана на веќе постоечки играни или анимирани филмови<ref>{{цитирана веб страница | author = Johnston-O'Neill, Tom |url = http://parobs.org/index.php?module=article&view=279&lay_quiet=1&8dced886a4bd24eb30fc46843fb4287a=23679635f7832235dae9949749a76f35 | title = Finding the International in Comic Con International | publisher = The San Diego Participant Observer | datepublished = 3 август, 2007 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> (на пр. ''Војна на ѕвездите'').
 
== Етимологија ==
Јапонскиот збор ''манга'', буквално преведен, значи „оригинални слики“. Овој збор за прв патпрвпат дошол во секојдневна употреба при крајот на 18тиот и почетокот на 19тиот век со објавувањето на делата како сликовницата ''Shiji no yukikai'' на [[Санто Кијоден]] во 1798, ''Manga hyakujo'' на Аикава Минва во 1814, и прочуената „Хокусаева манга“ во која се содржат цртежи од скицникот на познатиот дрворезен ([[укијо-е]]) уметник [[Хокусај]].<ref name="Hokusai">{{Harvnb|Bouquillard|Marquet|2007}}</ref> [[Ракутен Китазава]] (1876–1955) прв го искористил зборот „манга“ во модерната смисла.<ref name="Manga no Jiten">{{Harvnb|Shimizu|1985|p=53–54, 102–103}}</ref>
 
== Наводи ==