Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB
с (→‎Командна структура: Правописна исправка, replaced: Иан → Ијан using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
Како и да е, на [[13 август]] [[2005]] година, весникот „[[The independent]]“, врз основа на полицијата и истрагата на службата за безбедност (MI5) објавил дека бомбардерите дејствувале независно од главниот организатор на терористичките напади на Ал-Каеда<ref>{{Cite news| title= London bombings: the truth emerges | url=http://news.independent.co.uk/uk/crime/article305547.ece | first=Jason | last=Bennetto |author2=Ian Herbert |work=The Independent |location=UK | date=August 13, 2005 | accessdate=December 3, 2006| archiveurl= http://web.archive.org/web/20061026100045/http://news.independent.co.uk/uk/crime/article305547.ece| archivedate= October 26, 2006 <!--DASHBot-->}}</ref>.
 
Што точно е Ал-Каеда или што беше, останува спорно. Авторот и новинар [[Адам Куртис]] тврди дека идејата на Ал-Каеда како формална организација првенствено е американска измислица. Куртис тврди дека името „''Ал-Каеда''“ прв патпрвпат го привлекло вниманието на јавноста во [[2001]] година на судењето на Бин Ладен и четворицата мажи обвинети за бомбардирањата во 1998 година на амбасадата на САД во [[Источна Африка]]:
 
<blockquote>Реалноста е дека Бин Ладен и Ајман ал Завахири станале центар на една асоцијација од разочарани исламистички војници кои биле привлечени од новата стратегија. Но организација не постоела. Ова биле војници кои најчесто ги планирале своите операции и очекувале од Бин Ладен финансирање и помош. Тој не бил нивен командант. Исто така нема доказ дека Бин Ладен го користел поимот „ал-каеда“ како име кое се однесува на некоја група се до 11 септември кога сфатил дека ова е терминот кој Американците им го дале.<ref name="The Power of Nightmares">[http://www.archive.org/details/ThePowerOfNightmares ''The Power of Nightmares''], BBC Documentary.</ref></blockquote>
[[Номан Бенотман]], поранешен авганистански Арап и војник на [[Либиска исламска борбена група|Либиската исламска борбена група]], во [[2007]] година излегол во јавноста со отворено писмо со критики кон [[Ајман Ал Завахири]] откако успеал да убеди некои од притворените високи лидери на неговата поранешна група да започнат мирни преговори со либискиот режим. Откако Ајман Ал Завахири го објавил здружувањето на групата со Ал-Каеда во ноември 2007 година, неколку месеци подоцна либиската влада ослободила од затвор 90 членови на групата откако „кажале дека се откажале од насилство“.
 
Во [[2007]] година, околу шест годишнината од нападите на 11 септември и неколку месеци пред ''Rationalizing Jihad'' да се појави за прв патпрвпат во весник, саудискиот шеик [[Салман Ал Оуда]] доставил прекор до Бин Ладен. Ал Оуда, религиозен научник и еден од основачите на Сахва, фундаменталистичкото движење за будење кое ја зафатило [[Саудиска Арабија]] во 1980-тите, е почитувана критика за џихадизам. Ал Оуда на телевизија се обратил до лидерот на Ал-Каеда прашувајќи:
 
<blockquote>Брату Осама, колку крв се пролеа? Колку невини луѓе, деца, страци и жени беа убиени... во името на Ал-Каеда? Ќе бидеш ли задоволен да го сретнеш Семоќниот Бог носејќи го на својот грб товарот од овие стотици илјади или милиони жртви?<ref name=theunraveling>{{Harvnb|Bergen|Cruickshank|2008}}.</ref></blockquote>