Фредерик Соди: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Научна кариера: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Научна кариера: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
Во 1900 година тој станал демонстратор по хемија на Универзитетот Мекгил во Монтреал, Квебек, каде што работел заедно со Ернест Ратерфорд за радиоактивноста.Тој и Ратерфорд сфатија дека аномалното однесување на радиоактивните елементи е поради тоа што тие се распаѓаат во други елементи. Ова распаѓање, исто така, произведува алфа, бета и гама зрачења. Кога првпат била откриена радиоактивноста, никој не бил сигурен што е причината. Потребна била внимателната работа на Соди и Ратерфорд за да докаже дека всушност се случувала атомската трансмутација.
 
Во 1903 година,заедно со Сер Вилијам Рамсај од Универзитетскиот колеџ во Лондон, Соди покажал дека распаѓањето на радиум произведува хелиумски гас.Во експериментот,примерок од радиум бил затворен во тенкозиден стаклен плик,,ставен во евакуирана стаклена ламба.По оставање експериментот да трае долго време,спектрална анализа на содржината на поранешниот евакуиран простор открила присуство на хелиум.Подоцна во 1907 година, Рутерфорд и Томас Ројдс покажале дека хелиумот за прв патпрвпат бил формиран како позитивно наелектризирани јадра на хелиум (He2 +) кои биле идентични со алфа-честички, кои можеле да поминат низ тенкиот стаклен ѕид, но биле содржани во околниот стаклен плик.
 
Од 1904 до 1914 година, Соди бил предавач на Универзитетот во Глазгов. Во мај 1910 година, Соди бил избран за член на Кралското друштво.Во 1914 година бил назначен за претседател на Универзитетот во Абердин, каде што работел на истражување поврзано со Првата светска војна.