Разлика помеѓу преработките на „Балцерс“

Одземени 50 бајти ,  пред 9 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
(нова страница)
 
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
|coordinates_display = inline,title
|coordinates_region = LI-01
|subdivision_type = [[Список на држави во светот|Список на држави во светот]]
|subdivision_name = {{знаме|Лихтенштајн}}
|subdivision_type1 = [[:Категорија:Села во Лихтенштајн|Села]]
== Историја и култура ==
 
Историски, денешниот облик на градто се состои од две различни села, моменталниот Балцерс на исток и [[Мелс]] на запад. Иако не е очигледно, поделбата сè уште постои во локалната култура, што се пресликува во полусериозен локален натпревар. Некои обичаи, како пролетниот ритуал „Функен“ со предхристијански елементи вклучува огромен оган, се изведуваат одвоени. Двата дела биле прв патпрвпат споменати во 842 година како Палацоле (''Palazole'').
 
Балцерс е седиште на замокот Гутенберг од {{римски|12}} век, сместен на карпест рид во средиштето на градот.