Разлика помеѓу преработките на „Станислав Бинички“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
Од [[1924]] година се посветува на компонирањето, познат е по тоа што за своите композииции користел фолклорни мотиви. Неговото најпознато дело е првата српска опера „На Уранку“.
Автор бил на бројни композиции за војни дувачки оркестри. Ја компонирал музиката за бајката Љиљан и оморика, вовед за Војничев Еквиноцио, „Наход“, „Ташана“ и други. Во февруари [[2008]] година во [[Белград]] е пронајдена грамофонска плоча на издавачот Concert Gramophone Record (снимено околу [[1910]] година) со снимка на војните капели каде што диригира Станислав Бинички. Плочата денес се наоѓа во фондот на народната библиотека на [[Србија]]. Станислав Бинички бил почитувана личност кога, кун крајот на триесеттите години на двадесеттиот век, е повикан по прв патпрвпат да ги слушне нововоспоставените ѕвона на новата црква св. Александар Невски во една населба во [[Белград]]. Според записот во црковниот летопис Бинички слушајќи ги ѕвоната, воодушевен извикал: „Ете конечно и белград доби вистински црквени ѕвона“. Во неговото родно место секоја година се одржува музичката манифестација „Дани Станислава Биничког“, во рамките на кои настапиле многу угледни солисти и ансамбли.
 
== Училиште „Станислав Бинички“ ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Српски композитори]]
[[Категорија:Српски диригенти]]