Брент Букволтер: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Кариера: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Кариера: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
Букволтер бил член на велосипедската екипа на колеџот Лис-Мекре од 2003–2006. Додека бил нивни член освои седум национални титули.
 
Го привлекол вниманието по прв патпрвпат кога завршил втор на воведниот хронометар на [[Џиро д’Италија 2010]].<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2010/05/news/bookwalter-beaming-after-runner-up-ride_115126|title=Bookwalter beaming after runner-up ride |work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=8 мај 2010|accessdate=2 февруари 2013|author=Ендру Худ}}</ref> Неговото време на прологот на Тур де Франс подоцна во сезоната исто така било меѓу најдобрите десет.
 
Во 2013 година, Букволтер ја освоил првата етапа на [[Трка околу Катар|Трката околу Катар]], на која имало силен ветер, разделувајќи ја групата. Букволтер и двајца други возачи избегале од водечката група на 11 километри до целта и успешно го одбраниле нивното водство, а Букволтер го претекнал двоецот на крајот. Велосипедистите зад него биле изедначени и затоа им било доделено истото време како него.<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/13855/Bookwalter-races-to-stage-win-and-first-leaders-jersey-in-Tour-of-Qatar.aspx|title=Букволтер спринташе за етапна победа и прва водечка маичка на Трката околу Катар|work=VeloNation|publisher=Velo Nation LLC|date=3 февруари 2013 |accessdate=3 февруари 2013|author=Шејн Стоукс}}</ref> Победата на екипниот хронометар на втората етапа му дозволила на Букволтер да ја сочува жолтата маичка на третата етапа, пред да заврши втор на крајот зад [[Марк Кевендиш]]. Букволтер завршил втор на националното хронометарско и друмско првенство, а истата пролет завршил втор и зад [[Роан Денис]] на воведната Трка околу Алберта.