Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Одземен 1 бајт ,  пред 10 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
Лакот и стрелата највереојатно се измислени во периодот меѓу доцниот паленоит или раниот месолит. Најстарите откритија за употребата во Европа доаѓаат од Стелмур во долината Ахренсбург, северно од [[Хамбург]] во Германија, и датираат од доцниот палеолитски период, односно околу 10000 до 9000 години пред наша ера. Стрелите биле направени од борово дрво со кременов врв. Нема никавки докази за употреба на лак и стрела порано, односно има порани стапови со кременови врвови но посигурно е дека биле фрлани како копја наместо како стрели. Најстарите лакови се пронајдени во [[Данска]]. Лакот и стрелата го замениле фрлачот на копје, на секој континент освен [[Австралазија]], но фрлачите на копје опстојувале во делови на Америките, посебно во Мексико и меѓу [[Инуити]]те. Лакот и стрелата постоеле во Египетска култура од пред династичкиот период.
 
Класични цивилизации, главно Асирците, Грците, Ермените, Персиците, Партите, Индијците, Корејците, Кинезите и Јапонците имале голем број стрелци во нивните армии. Египјаните употребувале композитни лакови за војна дури од 16 век пред нашата ера. Велшкиот лак ја покажал својата вредност за прв патпрвпат во континенталната војна во битката на Креси. Во Америка стреличарство станало распространето поради контктот со Европа. Стреличарство било многу напредено во Азија. А во источна Азија, Гогурјео, едно од трите кралства на Кореа било многу познато по неговите моќни стрелци.
 
===Падот на стреличарството===