Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Одземен 1 бајт ,  пред 10 месеци
с
→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎Наводи: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB)
с (→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
По паѓањето на Енишехир, започнала [[Опсада на Бурса|опсадата на Бурса]] и [[Опсада на Никеја (1331)|Никеја]]<ref>''The Fall of Constantinople 1453'' by [[Steven Runciman]], pg. 33</ref>. Зазимањето на византиските територии продолжило и во [[1306]] година бил потпишан првиот воен договор на империјата со [[Византија]]. Во текот на овој период голем дел од населението на овие простори го примил [[ислам]]от, а меѓу нив имало дури и византиски принцови како Косе Михаил на пример. Заедно со својата армија тој се присоединил кон силите на Осман и по тој начин неговите тврдини Ефке, Мезек и Акхисар преминале под управата на Осман.
 
Во [[1320]] година Осман се разболел и власта преминала во рацете на неговиот син Орхан Гази. Во негово време за прв патпрвпат започнал да се собира данок од продадените стоки наречен [[тимар]].
== Значење ==