Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB
(→‎top: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
[[Податотека:Uspensky Sobor.jpg|thumb|десно|225px|Успенска катедрала (Киев)|Успенската катедрала]]
[[Податотека:Kievo-Pecherska Lavra Belltower.jpg|thumb|десно|225px|Голема камбанерија (Киево-печерска лавра )|Големата камбанерија]]
Историјата на комплексот датира и е тесно поврзана со т.н. Далечни и Блиски пештери, во кои биле згрижени основачите на руското монаштво. За нив споменува за прв патпрвпат во [[12 век]] од преподобниот [[Нестор Летописец]], автор на "''Повести временных лет''".
 
Според летописецот, основач на пештерата бил свештеникот Иларион - познат богослов. За своето молитвена осаменост тој избрал живописен рид во близина на соседното село [[Берестово]] (летна резиденција на Киевските кнезови), во која ископал [[пештера]].
==== Музеј на историските скапоцености ====
 
[[Музеј на историските скапоцености на Украина|Музејот на историските скапоцености на Украина]] е еден од водечките музеи во [[Украина]] и светот, кој се состои од историски и уметнички скапоцености од благородни метали и скапоцени камења. Музејот е гранка на Националниот историски музеј на Украина и за јавноста за прв патипрвпати бил отворен на [[7 јануари]] [[1969]] година.
 
Музејот се наоѓа во комплексот Киево-печерска лавра. Денеска тој се состои од околу 56.000 артефакти од археолошко, културно и историско значење. Најстарите предмети датираат од 4 век п.н.е.