Разлика помеѓу преработките на „Римска брокула“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
| subdivision =
}}
'''Римска брокула''' ('''римски карфиол''') — [[храна|прехранбен]] цвет на [[дива зелка|дивата зелка]] (''Brassica oleracea'') и сорта на [[карфиол]]от. Во историските документи за прв патпрвпат се среќава во XVI век во [[Италија]] како ''broccolo romanesco''
 
==Опис==
Римската брокула личи на карфиол, но по боја е светлозелена, а [[соцветие]]то има [[самосличност|самосличен]] карактер, со разгранети [[творно ткиво|творни ткива]] кои образуваат [[логаритамска сипрала]]. Во овој смисол обликот приближно образува природен [[фрактал]]. Секоја пупка се состои од низа помали пупки, кои исто така образуваат логаритамски спирали. Оваа шема продолжува неколку пати, во сè помал размер. Фракталот е приближен биедејќи шемата завршува кога доаѓа до [http://www.nature.com/emboj/journal/v29/n9/covers/index.html достатно мал] размер.
 
Зеленчукот е богат со [[витамин Ц]], [[витамин К]], [[прехранбени влакна]] и [[каротеноиди]].