Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎Први записи за името: Правописна исправка, replaced: Прв пат → Првпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎Први записи за името: Правописна исправка, replaced: Прв пат → Првпат using AWB)
Пред сè, арапскиот научник Идризи во 1153 година пишува: „Патот Via Egnatia за [[Скопје]] минувал од [[Драч]]-[[Тирана]]-Дебар под долината на реката [[Радика]], [[Маврови Анови|Маврови Ханови]], [[Горни Полог|Горни]] и [[Полошка Котлина|Долни Полог]] преку [[Жеден]] планина за [[Скопје]].“
 
Прв патПрвпат градот Дебар под неговото име во географските карти е напишан во една карта издадена во 1545 година со „Dibri“. Потоа и Барлет, биограф на Скендербег во 1577 година вели „самиот бил во градот ''Горни Дебар''“. Од ова произлегува дека при крајот на XV и почетокот на XVI век имаме сигурни податоци за потоењето на градот Дебар.<ref name="ReferenceB">Градскиот дебарски говор,Панче Михаилов,Скопје,1974,стр.3-7</ref>
 
==Географија и местоположба==