Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1928“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
== Земји-учеснички ==
[[Податотека:1928 Winter Olympics countries.PNG|мини|десно|250п|*<font color="1e90ff">'''сино'''</font> = земји кои за прв патпрвпат учествуваат<br /> *<font color="00ff7f">'''зелено'''</font> = земји кои учествувале и претходно
* жолта точка - место на одржување на игрите]]
На игрите учествувале 464 спортисти од 25 земји. Своето прво учество го забележале: [[Аргентина]] (прва земја од јужната хемисфера којашто учествувала на Зимските олимписки игри), [[Германија]], [[Естонија]], [[Јапонија]], [[Литванија]], [[Луксембург]], [[Мексико]], [[Романија]] и [[Холандија]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Зимски олимписки игри]]