Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2000“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB
с (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11113 (translate me))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
|col2=#ffc20e|tag2=Земји кои учествувале во минатото, но н е и оваа година
}}
„Евровизија 2000“ беше 45-тиот по ред концерт на Евровисија и се одржа на 13-ти мај 2000 во „Ериксон Глоб“ во Стокхолм, Шветска, послем победата на Перлот Нилсон во Ерусалим, во 1999 година. Шведска таа година беше домаќин по четврти пат, додека Евровизијата во Стокхолм се одржа по втор патвторпат.
 
 
== Резултати ==