Ордовик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(изменета категоризација)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
'''Ордовик''' — [[геолошки период]] и систем од развитокот на [[Земја (планета)|Земјата]], еден од шесте периоди во [[Палеозоик|палеозојската ера]]. Опфаќа 41,2 милиони години, од крајот на камбрискиот период пред 485,4 милиони години до почетокот на [[Силур|силурскиотсилур]]скиот период пред 443,8 милиони години. Големиот Ордовик настан на биодиверзитетот значително ја зголемил разновидноста на живиот свет. Рибите, првите вистински 'рбетници во светот, продолжиле да се развиваат, а оние со челусти за прв патпрвпат се појавиле доцна во тој период. Живиот свет допрва започнал да се проширирува на копно. Околу 100 пати повеќе метеорити ја погодиле Земјата годишно за време на ордовик во споредба со денес.
 
{{Геолошка историја на Земјата}}