Разлика помеѓу преработките на „1224“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎Настани: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: била престапна година според → — престапна година според using AWB)
с (→‎Настани: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
* [[Теодор Ангел Дука Комнин]], владетел на [[Епирско деспотство]], го освојува [[Солунско Царство|Солунското Царство]].
* Основан е [[Универзитет Неапол]].
* За прв патпрвпат се споменува градот [[Битерфелд-Волфен]].
* [[Јуденбург]] ги добива своите градски привилегии.
* [[Опава]] ги добива своите градски привилегии.